Maria Treben - Bylinky-Rafael.cz

Bylinky-Rafael.cz
Přejít na obsah

Maria Treben


O Marii Treben
Maria Treben (rozená Günzel) se narodila 27. září 1907 v českém Žatci, v tehdejším Rakousko-Uhersku, jako prostřední ze tří dcer majitele tiskárny. Její matka se starala o domácnost a věnovala se výhradně dětem. Jako dítě bývala během prázdnin v rodině jednoho nadlesního. To se projevilo velmi brzy ve vývoji její citlivosti k přírodě a rostlinám, které postupně poznávala.

Maria brzy získala sympatie mnoha lidí, velmi rychle se také  rozšířilo, že ví hodně o bylinách. Od jedné ženy obdržela lahvičku kapek a kopii starého rukopisu o švédských bylinkách. Tento dokument napsal Dr. Samst a obsahoval recept na bylinný extrakt, nazývaný také elixír života.

Maria  Treben si vyměňovala zkušenosti se svými sousedy, četla ve starých  herbářích a začala se hlouběji zabývat otázkou bylinné medicíny. Vyzkoušela staré recepty a začala sbírat byliny, které později používala  pro domácí účely. Udělala své první tinktury a tak poznávala mimořádnou  moc léčivých bylin.

Přes její znalosti léčby bylinami  Maria Treben nikdy nezapomněla na akademickou medicínu. Vždycky byla v  kontaktu s lékařem, který stanovil potřebnou diagnozu. Říkala to  každému, kdo se na ni obrátil. Maria Treben nechtěla experimentovat. Předpokládala, že by se s lékařem mělo konzultovat jakékoli použití bylin. To byl její názor. Maria Treben přednášela až do roku 1987.

Až do pozdního stáří se Maria a Ernst  každý den vydávali na dvě hodiny pěšky. Chodili po známých místech a podle ročního období sbírali byliny, které Ernst později upravil a  sušil v podkroví, kde se vznášela nádherná vůně přírody.

Byliny byly  pečlivě skládané na pevném balícím  papíru připravené k použití. Mezi nimi řebříček, kontryhel, heřmánek, přeslička, jitrocel, kopřivy, rozrazil, třezalka, měsíček, tymián, jmelí, svízel a sléz. Vzhledem k tomu, že sklizená a nakrájená bylina by nikdy neměla být sušena na slunci, ideální místo pro ně bylo právě podkroví. Sušené byliny uložil zabalené v papírových pytlích, aby byl prostor pro nové rostliny.
Maria Treben:  Zdraví z Boží lékárny
Maria Treben: Nemoci srdce a oběhového systému
Bylinné švédské kapky
Návrat na obsah